Tradycyjnie spotkanie noworoczne Koła Gospodyń Wiejskich odbyło się w stycznia w OSP Radlin. Na zaproszenie organizatorów w uroczystości uczestniczyli nasi uczniowie, którzy od wielu lat  przygotowują program artystyczny. Bożonarodzeniową atmosferę wyczarowaliśmy dzięki poezji Jana Twardowskiego, muzyce Zbigniewa Preisnera oraz najpiękniejszym polskim kolędom. Nagrodą były brawa, słowa wdzięczności i słodkie upominki. Dziękujemy i do siego roku!

11 stycznia 2018r. uczniowie klas 1-3 obejrzeli pierwszą noworoczną transmisją  Internetowego Teatru TVP - spektakl „Królewna z drewna” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi.

„Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka, oparta na najnowszym, niepublikowanym dotąd tekście Waldemara Wolańskiego. W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złem, czyhającym na bezpieczny dotąd świat,  w jakim mieszkała nasza bohaterka. A zło czyha wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć…

Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

Dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy Sosenki. Możliwość oglądania spektaklu na żywo pozwoliła im poczuć prawdziwie teatralną atmosferę. Dzięki tej formie oglądania spektaklu, uczniowie mają możliwość częstszego obcowania ze sztuką bez ponoszenia żadnych kosztów.

We wtorkowy wieczór uczniowie klas 4-7 przedstawili montaż poetycko – muzyczny, wprowadzając  uczestników bożonarodzeniowego kiermaszu w świąteczny nastrój. Przedstawienie przygotowano w oparciu o fragmenty Biblii, poezję Jana Twardowskiego oraz tradycyjne i współczesne kolędy.  Gromkie brawa widzów były dowodem na to, że występ się podobał.

10 stycznia duchową ucztę zafundowały sobie klasy 6b i 7a, dostarczając estetycznych przeżyć podczas oglądania spektaklu „Dziady” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Już pierwsze wrażenie było pozytywne: na uczniach zrobił wrażenie sam budynek, a szczególnie piękne dekoracje sali teatralnej. Następnie wszyscy przenieśliśmy się w czasy XIX-wiecznej Litwy. Mroczna dekoracja, „wychodząca” między rzędy widowni, urzekający śpiew związany z obrzędem dziadów, zjawy na scenie i ponad nią, ziarno rozsypywane nad widownią – pokarm dla duchów, przepiękna poezja Adama Mickiewicza, ponadczasowe przesłanie dramatu – to wszystko dostarczyło uczniom niezwykłych wrażeń. Nawet jeśli wszystkiego nie zrozumieli, to pewne słowa pozostają uniwersalne, jak te:

„(...)

Sprawiedliwe zrządzenia Boże,

Bo kto nie był ni razu człowiekiem,

Temu człowiek nic nie pomoże”.

Tradycją naszej szkoły stały się już grudniowe poranki symfoniczne w Filharmonii Zabrzańskiej. Tym razem słuchaczami byli uczniowie klasy 5a i 6a, którzy podziwiali mistrzowskie wykonanie „Muzyki świątecznej z różnych krajów oraz kolęd polskich”, pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wszyscy byli podekscytowani nie tylko kunsztem orkiestry i dyrygenta, ale też barwnymi opowieściami na temat różnorodności kultur i obyczajów na całym świecie. Niezapomniane brzmienia i skojarzenia wywołały ”Kasztany pieczone na otwartym ogniu”, „Dzieci w krainie zabawek” oraz  ścieżka dźwiękowa z „Ekspresu polarnego”. W finale koncertu zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy, a publiczność kreowała magiczny nastrój podczas wielogłosowego wykonania kołysanki „Lulajże Jezuniu”. Nasze artystyczne doznania wzmogły radość oczekiwania na święta oraz  wyostrzyły apetyty, więc dopiero po małym co nieco wróciliśmy do Wodzisławia.

Wychowawczynie składają podziękowania uczniom klasy 6a:  Mikołajowi Kolarskiemu, Kindze Kowol, Agacie Pawelec oraz 5a: Zofii Kłosok i Martynie Skibie za nadesłanie recenzji.