6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję – starsi uczniowie przygotowują przedstawienie mikołajkowe dla najmłodszych. W tym roku uczniowie klas piątych zaprezentowali przedstawienie „W oczekiwaniu na Świętego  Mikołaja”. Aktorzy świetnie wczuli się w grane przez siebie role i z uśmiechem na twarzy pokonali sceniczną tremę. Nie zabrakło pięknych piosenek na temat Mikołaja, radosnego oczekiwania na niego i prezentów.

Po przedstawieniu do zgromadzonych dzieci  przyszedł Święty Mikołaj, który pięknie pozdrowił wszystkie dzieci, złożył im świąteczne życzenia i wręczył prezenty.

Dnia 5 grudnia 2018r. odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej „Czas na relaks”. W jury zasiedli Panie Krystyna Rosińska – Swoboda i  Grażyna Milczarek oraz Pan Paweł Kłosok.

Celem XVI już spotkania jest promowanie kultury i obyczajów Górnego Śląska wśród najmłodszych uczniów. W konkursie wzięło udział 17 uczniów klas I–III z całego powiatu wodzisławskiego.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym uczniowie prezentowali wybrany przez siebie tekst w gwarze śląskiej. Recytatorzy wykazali się bardzo dobrą znajomością gwary, ciekawym doborem tekstów oraz umiejętnościami aktorskimi. Ponadto wszyscy zadbali o odpowiedni strój. Druga część to praktyczna znajomość śląskiej mowy. Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Wyniki konkursu:

- I miejsce            Filip Froncek                         ZSP 6 w Wodzisławiu Śl.

- II miejsce           Alicja Pawlas                        ZSP 2 w Wodzisławiu Śl.

- III miejsce          Magdalena Komarek             SP  Mszana

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, … wróżb. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 5b, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, spotkali się aby sprawdzić co los im przyniesie. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekamy już na następne andrzejkowe spotkanie. Uczniowie zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

4 grudnia w ZSP nr 3 w Wodzisławiu Śląskim świętowaliśmy Barbórkę – tradycyjne górnicze święto. Z tej okazji po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w parafii Św. Marii Magdaleny w Radlinie II na wspólne świętowanie zostali zaproszeni wszyscy Górnicy. Goście przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców uczniów naszej placówki, podziwiali i oklaskiwali występy przedszkolaków oraz uczniów klas I – III.

23 listopada 2018 r., 9 osobowa grupa uczniów klas 4 i 5 naszej szkoły, została zaproszona na finał konkursu plastycznego „Uczę się bezpiecznie”. Konkurs miał na celu popularyzację wśród dzieci problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w szkole.

Finał konkursu oraz uroczyste rozdanie nagród laureatom i upominków wszystkim uczestnikom odbył się w sali konferencyjnej hotelu Marriott w Katowicach, podczas konferencji „Bezpieczeństwo pracy – nowe kierunki”. Organizatorem konkursu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział Katowice.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Dominik Gatnar kl.4b

II miejsce – Hanna Olakowska kl.2a

III miejsce – Ilona Czeczot kl. 4a

Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń technicznych. Dowiedzieli się na czym polega praca inspektora Urzędu Dozoru Technicznego oraz jak bezpiecznie korzystać z takich urządzeń jak windy i schody ruchome. Odbyła się również prezentacja narzędzi pomiarowych, przymierzanie kasków i okularów ochronnych.

Anna Brawańska