5 grudnia 2019r. odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej „Ni ma jak pomaszkiecić”. W jury zasiedli Pani Krystyna Rosińska – Swoboda oraz Panowie Edward Kubica i Bogdan Rudol.

Celem XVII już spotkania jest promowanie kultury i obyczajów Górnego Śląska wśród najmłodszych uczniów. W konkursie wzięło udział 16 dzieci z klas I–III z całego powiatu wodzisławskiego.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym uczniowie prezentowali wybrany przez siebie tekst w gwarze śląskiej. Recytatorzy wykazali się bardzo dobrą znajomością gwary, ciekawym doborem tekstów oraz umiejętnościami aktorskimi. Ponadto wszyscy zadbali o odpowiedni strój. Druga część to praktyczna znajomość śląskiej mowy. Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Wyniki konkursu:

- I miejsce            Agata Sosna                         SP 1 Gorzyce

- II miejsce           Karol Berger                         ZSP 6 w Wodzisławiu Śl.

- III miejsce          Martyna Sekuła                     SP 1 Gorzyce

i Filip Froncek                       ZSP 6 w Wodzisławiu Śl.

Laureatom serdecznie gratulujemy!