OGÓLNOPOLSKI PROJEKT POLSKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO "Edukacja przez szachy w szkole"

Od początku roku szkolnego 2016/2017 nasza szkoła uczestniczy w projekcie: "Edukacja przez szachy". Inicjatywą tą objęci zostali uczniowie klas trzecich. Ma ona na celu rozwój edukacyjny dzieci poprzez naukę gry w szachy. Trzecioklasiści za pomocą zabawy poznali zasady gry. Gra w szachy pozwala najmłodszym na rozwijanie ich wyobraźni, logicznego myślenia i inteligencji, ma również duży wpływ na ich psychikę. Grając w szachy dzieci uczą się bowiem radzić sobie ze stresem i porażką, ale również rozwijają m.in. swoją koncentrację, cierpliwość oraz wytrwałość. Ponadto uczą się szacunku do przeciwnika oraz postępowania według zasad fair play. Dzięki tej inicjatywie połączone zostały dwa ważne czynniki: nauka i zabawa, gdzie obok nauki przez działanie, mamy również edukację przez zabawę. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polski Związek Szachowy.

W ubiegłym roku szkolnym zajęcia były prowadzone przez Mikołaja Korolczuka we spółpracy z UKS "Baszta", natomiast w tym roku szkolnym uczniowie klas trzecich uczą się gry w szachy pod czujnym okiem trenera Mariusza Kiesia.